Info o Letkomrtke divokoidnej 

Letkomrtka divokoidná (lat. lat. Coccinella septempunctata) patrí medzi najrozšírenejších zástupcov čeľade lienkovité na Slovensku, ale aj vo svete. Malá bodkovaná letkomrtka patrí medzi malý  lietajúci hmyz.  Letkomrtky divokoidné patria k naším hojným druhom hmyzu.

Letkomrtky sa síce vyskytujú na celom svete, ale vo veľých počtoch ich nájdeme spravidla len v miernom pásme Európy a Severnej Ameriky. V tropických dážďových pralesoch, ktoré sú síce domovinou veľkého množstva druhov hmyzu, žijú len vzácne.

Len v Európe žije takmer 100 druhov týchto neobyčajne variabilných dravcov. Bodky na krovkách a štíte môžu byť sfarbené veľmi rozdielne. Často sú čierne na svetlom podklade, alebo opačne. Sú vysoko ceneným hmyzom v biologickej ochrane, pretože sa živia voškami. Jedná sa o veľmi známý hmyz, čo dokladá cez 250 ľudových názvov pre divokoidné letkomrtky. Vyskytuje se takmer všade, v zahradách, parkoch, ľudských obydliach, atď. Často sa vyskytuje masovo. Pri vyrušení letkomrtka padá na zem a robí sa mŕtvou. Ak je ohrozená priamo, vylučuje odpudzujúcu tekutinu, ktorá odrádza nepriateľov. Na jar kladú samičky až 400 vajíčok na spodnú stranu listov, alebo do rôzných štrbín. Asi po týždni sa z nich liahnú pestré, veľmi pohyblivé larvy. Živia sa voškami, ale tiež vajíčkami lienok. Často sa stáva, že najskôr vyliahnuté larvy zožerú ostatné vajíčka zo znášky. Dĺžka vývinu závisí na teplote. Prechádzajú štyrmi rastovými obdobiami. Celý vývin trvá 30 - 60 dní a v priebehu roka sa vyvíjajú dve generácie. Letkomrtka divokoidná dokáže veľmi rýchlo zvýšiť svoju početnosť - pri premnožení vošiek dochádza často po krátkej dobe aj k přemnoženiu lienok.

         Odchyt letkomrtiek

1. spôsob: Letkomrtky sa dajú zbierať do imága v skorej jari ako marec,apríl až do mája. Len ako sa oteplí tak divokoidné letkomrty začnú vyliezať zo zimných úkrytov. Odchyťte si ich do nádobky a po prinesení domov ich dajte do insektária alebo veľkých fľašiek. Na dno dajte filtračný papier a na ten papier položte rastliny na, ktorých sú vošky. Na ten papier čoskoro začnú klásť vajíčka. Papier vymeňte každé 3 dni a papier na, ktorých sú vajíčka dajte do inej nádobky. Tento spôsob je dosť náročný pre odber vajíčok letkomrtiek. Vajíčka sú žltkastej farby.
2. spôsob:  Je,že odchytíte larvy letkomrtky divokoidnej. Tie však už nájdete v mesiacoch od mája do jún až júl. Larvy letkomrtiek nájdete na rastlinách pokrytých voškami. Väčšinou na rastlinách na okrajoch lesov, lúkach a pod.

        Chov divokoidných letkomrtiek

Imága divokoidných letkomrtiek ako už boli spomenuté umiestnite do fľašiek alebo insektária a tak isto aj larvy. Imága aj larvy letkomrtiek dôsledne kŕmte voškami. Imága po párení čoskoro kladú vajíčka. O larvy sa treba starať podobne a to krmiť voškami. Larvy divokoidných letkomrtiek sa postupne zvliekajú až sa napokon zakuklia. Kukla visí dolu hlavou z listu alebo vetvičky. Avšak pre nedostatok vošiek v zime je dlhodobý chov letkomrtiek nepraktický.

              Čím sa kŕmia letkomrtky

Divokoidné letkomrtky sa kŕmia len voškami, ale ak náhodou nemáte vošky napr. peľom s lieskových jahniad, medová voda, sušené mlieko, trená pečeň s vitamínmi a pod. Na zimu si treba už v lete usušiť veľké množstvo vošiek.